Motywacja i jej sekrety. Co łączy Yeti i motywację?

Motywacja to zagadnienie, które powtarza się bardzo często w kontekście psychologii.  Jest to bardzo chwytliwe słowo, szczególnie wśród osób, które nie mogą się do czegoś zabrać lub coś stale odkładają na później.  Z motywacją jest jak z Yetim: wszyscy o niej mówią ale nikt jej nie widział.

O czym będzie ten post?

  1. Czym jest motywacja?
  2. Dlaczego mamy problemy z motywacją?
  3. W jaki sposób się zmotywować?

Czym jest motywacja?

Motywacja jest niczym innym jak procesem pośredniczącym lub wewnętrznym stanem organizmu, pobudzającym lub dającym napęd do działania

Inaczej mówiąc: motywacja to paliwo.  Jeżeli masz samochód to doskonale wiesz, że lejąc do baku wodę daleko nie zajedziesz! Możesz również napełniać bak paliwem słabej jakości i przejedziesz mniej kilometrów niż jakbyś zatankował paliwem dobrej jakości. Innymi słowy mówiąc: ważny jest sposób w jaki się motywujesz!

Motywacja jest jak paliwo

Dlaczego mamy problemy z motywacją?

Jaki jest najczęstszy problem związany z motywacją? Czasami po prostu jej brakuje. Ale dlaczego tak jest?

Każdy z nas ma pewne zasoby umysłowe i energetyczne, dzięki którym możemy zrealizować zadanie. Są one jednak skończone (w zależności od tego jak o nie będziemy dbać). Należy je więc oszczędzać i odpowiedzialnie nimi zarządzać. Jeżeli nie będziemy tego robić to najzwyczajniej w świecie wyczerpią się!

Najlepszym przykładem na potwierdzenie tych słów jest następująca sytuacja:

Budzimy się w świetnym humorze. Mamy ogromną ilość pomysłów oraz chęci do działania.
Planujemy: poranne bieganie, wyjście na zakupy, spotkanie z przyjaciółką, ugotowanie smakowitego obiadu, przeczytanie książki,  posprzątanie całego mieszkania. Po zjedzeniu śniadania zaczynamy odhaczać czynności z listy. Przy trzeciej pozycji odczuwamy coraz mniejszym entuzjazm do działania. W pewnym momencie już nam się nie chce! Co zrobiliśmy źle?

Powodów może być wiele. Zagadnienie motywacji jest problemem złożonym, któremu na pewno należy poświęcić więcej niż jeden post i z pewnością w przyszłości je rozszerzę. Prawdopodobnie Wasze emocje się zmieniły: może coś Was zezłościło, zniechęciło. A może coś Was zestresowało?  Aby się o tym przekonać należy przeanalizować całą sytuację.

Sekrety motywacji

Motywacja jest jak puzzle

A teraz popatrzmy na inny przykład

Budzik obudził mnie w środku świetnego snu. Wyglądam przez okno: szaro, zimno i pada. Poprzedniego dnia zaplanowałem sobie bardzo dużo rzeczy, ale teraz wszystkiego mi się odechciało. Stwierdzam, że jednak nie mam ochoty nic dzisiaj robić: naciągam kołdrę na głowę i śpię dalej. Po jakimś czasie budzę się i mimo tego, że pogoda się nie zmieniła to jednak mam dużo więcej chęci do działania.

Tutaj sytuacja wydaje się o wiele prostsza. Jedyne, co się zmieniło to długość naszego snu. Jest on jedną z podstawowych potrzeb fizjologicznych, które powinny zostać zaspokojone, abyśmy mogli „chcieć więcej”.

Krótko mówiąc: kto myśli o spacerze, gdy mamy pełen pęcherz? 🙂

W jaki sposób się motywować? 5 sposobów na skuteczne motywowanie.

Każdy z nas ma swoje sposoby na motywowanie się, jednak pewne z nich są uniwersalne!

  1. Odnajdź sens. Aby to zrobić powinieneś znać przyczynę i skutek, dla którego masz zamiar zrobić tę nielubianą czynność, jaką jest posprzątanie we własnej szafie. Zadaj sobie pytanie: czemu chcę to zrobić? Bo denerwuje mnie to, że co rano nie mogę znaleźć odpowiedniej bluzki. Jaki jest skutek tej czynności? Jutro zaoszczędzę 2 minuty na poszukiwaniu odpowiedniego ubrania!
  2. Zadbaj o siebie i swoje potrzeby. Zanim zaczniesz naukę do egzaminu bądź pewna, że jesteś najedzona, wypoczęta i otoczenie temu sprzyja. Pewne rzeczy robimy instynktownie: do tej pory pamiętam czasy studenckie, gdy zanim zabrałam się do nauki sprzątałam swoje biurko!
  3. Wyznacz sobie nagrodę! Jeżeli nie możesz się do czegoś zabrać, bo jest to nieprzyjemne dla Ciebie to spraw, żeby ukończenie obowiązku było satysfakcjonujące! Nagródź się! Za każdą godzinę nauki należy Ci się kostka czekolady!
  4. Bądź z siebie dumna! Po długim czasie odkładania na potem rannego biegania w końcu zaczęłaś codziennie rano uprawiać ten sport! Brawo! Uśmiechnij się sama do swoich myśli i przyznaj: ale mi się udało! Twoja samoocena wzrośnie!
  5. Wyobraź sobie ulgę, którą odczujesz, gdy w końcu zrealizujesz swój cel. Niepomyte naczynia długo Cię dręczyły? Pomyśl, jaką odczujesz ulgę, gdy w końcu stos brudnych naczyń zniknie z zasięgu Twojego wzroku. I to uczucie, gdy czujesz się wolna!

Oczywiście sposobów na motywowanie jest znacznie więcej. Droga do motywacji jest bardzo często długa i kręta, jednak jeżeli poznamy sekrety motywacji to może stać się prosta i przyjemna.

Droga do motywacji może być prosta!

Droga do motywacji może być prosta!

Zachęcam do podzielenia się swoimi sposobami na skuteczne motywowanie się!

Na deser polecam bardzo ciekawy wykład TED o motywacji: klik

Follow my blog with Bloglovin

1 thought on “Motywacja i jej sekrety. Co łączy Yeti i motywację?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *